Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi Hakkında
 

Kıran Holding olarak, memleketimiz Rize’ye, bir Denizcilik Yüksekokulu ve Lojmanı kazandırarak geçmişin mirası üzerine bir gelecek inşa etmek istedik. Amacımız; bu alanda eğitim almak isteyen gençlere, Rize’nin sosyal ve ekonomik hayatına ve her geçen gün eğitimde adını daha fazla duyuran Rize Üniversitesi’ne eğitim, kültür ve bilimsel araştırmanın buluştuğu bir merkez oluşturabilmekti.

Açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 12 Ağustos 2009 Çarşamba günü gerçekleşen T.C. Rize Üniversitesi Turgut Kıran Denizcilik Yüksekokulu, evrensel ve ulusal değerlerle donatılmış, yabancı dile hakim, teknolojiyi kullanan, meslek bilgisi üst düzeyde bireyler yetiştirmek üzere uygulamalı ve kaliteli eğitim-öğretim verme misyonuyla; öğrencilerine sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif gelişim gereksinimlerini karşılayacak olanaklar sunan, mezunları tercih edilen ve aranan, yenilikçi, insani ve çevreye saygı duyan, Türk Denizcilik sektörünü sırtlayacak gemi adamlarını yetiştirebilmek, girişimci, saygın ve denizcilik eğitiminde öncü bir dünya okulu olmak vizyonu taşımaktadır.

Yüksekokul, 7 bin m2’lik kapalı alan olarak inşa edildi. Temmuz 2007 tarihinde başlanan proje, Ocak 2009’da tamamlanarak, 2009 yılı ÖSS klavuzunda, denizcilik eğitimi almak isteyenler için dünya standartlarında yeni bir eğitim kurumu olarak yerini aldı. Mevcut okul binası, 14 derslik, 10 laboratuvar, 200 kişilik bir konferans salonu, kütüphane alanı, 1 bilgisayar salonu, modern bir yemekhane, öürenci kantini, sosyal kulüp odaları, öğretim elemanı ve idari görevli ofislerinden oluşmaktadır.

Yüksekokulun iç dekorasyonu ise yine denizcilik kültürünü ve ruhunu yansıtan yağlıboya resimler ve dekoratif aksesuarlarla dizayn edildi. Öğretim üyeleri için yaptırılan lojmanda ise tüm olanaklar yüksek standartlarda düşünülerek donatıldı.

Turgut Kıran Denizcilik Yüksekokulu, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Gemi Makinaları İşletme Mühendisliği ve Deniz İşletmeciliği olarak 3 bölüm halinde planlandı. 2009-2010 eğitim yılında Güverte Bölümü’ne alınacak 60 öğrencilik İngilizce hazırlık sınıfı ile eğitim faaliyetlerine başlayacak. Türkiye’de denizcilik alanında, 4 yıllık lisans eğitimi veren okul sayısı bu Yükseokulla birlikte dokuza ulaştı. Okulumuzun, sektörümüzün geleceğini yeşertecek filizler vereceğini, büyük ve güçlü bir Türkiye ekonomisi için, birlikte öğrenme ve üretme sürecinin, sektör – üniversite işbirliği ile süreklilik kazanacağına inanıyoruz. Bu nedenle, öğrencilerin gelecek yıllarda oluşacak teknik ihtiyaçlarını karşılamak ve bu mirasa sahip çıkmak adına Kıran Holding olarak hep hazır olacağız.

Turgut Kıran önderliğinde, Kıran Holding olarak T.C. Rize Üniversitesi’nde bağışlanmak üzere yaptırdığımız denizcilik yüksekokulunun Türk denizciliğine başarı getirmesini diliyor ve büyük önderimiz Atatürk’ün “Denizciliği Türk’ün milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız” deyişinden aldığımız feyizle Turgut Kıran Denizcilik Yüksekolunu’nun Rize Üniversitesi’nin amiral gemisi olarak Türkiye’mize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.