Tarihçe

KIRAN’ın öyküsü 1959 yılında bir Bakım-Onarım Atölyesinde başladı.

Uzun yıllar sonra, satılığa çıkartılan eski bir yük gemisi, şirketin denizciliğe başlamasında öncü rol üstlendi. “KAR” isimli, 1.500 Dtw kapasiteli gemi, KIRAN Denizcilik Filosu’nun tarihindeki yerini aldı.

Onarılarak 2.200 Dwt kapasiteye çıkartılan gemi “ M/V Tahir Kıran” adıyla tescil edildi. Bu gemi, ticari denizcilik ve gemi işletmeciliği konularında yepyeni bir şirketin kurulmasında ilk adım oldu. Tüm acemilikler bu gemide ustalığa dönüştü, umutlar yeşerdi, büyüdü. Bu gemi bir kuruluşun gerçek bir denizcilik şirketi haline dönüşmesine neden oldu.

Şimdi, denizcilik hizmetlerinde 63. Yıla girerken, arkamıza dönüp baktığımızda, o küçücük gemiyle başlayan tutkunun hiç azalmadan, hatta daha da artarak sürdüğünü görüyoruz. Biz, 63 yıldır, denizcilik aşkımızı, mesleki prensplerimizi, dürüstlük ilkelerimizi hiç bozmadan, azim ve kararlılıkla işimizi yaptık. Dünya denizlerinde Bayrağımızı şerefle dalgalandırdık. Türk denizcilik sektörünün gelişmesi, büyümesi için elimizden geleni seve seve yaptık.

İşimizi bundan sonra da nesiller boyunca aynı istek ve inançla yapmayı sürdüreceğiz.

Turgut KIRAN

Kıran Holding A.Ş.

Onursal Başkanı